7 trików, które powinien znać każdy użytkownik Androida

lifestyle, o wiedzy, ogrodzeniach, odzyskiwaniu danych, zdrowiu

7 trików, które powinien znać każdy użytkownik Androida

7 trików, które powinien znać każdy użytkownik Androida

Najlepsze metody ochrony urządzeń z systemem Android

Użytkownicy Androida doceniają elastyczność tego systemu oraz łatwość instalacji dowolnych aplikacji. Często jednak muszą zmagać się z efektami ubocznymi pobierania oprogramowania z niepewnych źródeł, co wielokrotnie kończy się infekcją ich urządzenia, a nawet dodatkowymi obciążeniami finansowymi. Konsekwencje są widoczne podczas lektury rachunku – zawiera on listę usług, z których użytkownik nigdy nie korzystał. Nie mając jednak innego wyjścia, właściciel telefonu płaci pokornie za coś, czego wcale nie chciał.

Być może nie każdy zdaje sobie sprawę z faktu, że poufne dane przechowywane na urządzeniach mobilnych będą zawsze niezwykle atrakcyjne dla potencjalnych przestępców. Nieustannie zmieniające się oprogramowanie powoduje, że skuteczna ochrona środowiska urządzeń mobilnych może być dość żmudnym i często nieskutecznym procesem. Większość użytkowników polega na ustawieniach domyślnych, jednak najczęściej okazują się one zwyczajnie niewystarczające. Zdecydowanie lepiej jest ustrzec się przed cyberprzestępczością, podejmując działania na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa naszych informacji.

Jak chronić swoje urządzenie z systemem Android? Poniżej prezentujemy kilka sprawdzonych trików:

1. Blokada ekranu. Niby bardzo prosta i podstawowa rzecz, a jednak przez większość bagatelizowana i niedoceniana. Warto wiedzieć, że korzystanie z opcji kodu służącego do blokady ekranu uniemożliwi osobom niepożądanym dostęp do danych z telefonu. I to nawet wtedy, gdy urządzenie zostanie skradzione.

2. Ochrona danych. Android zawiera fabrycznie zainstalowane ustawienia bezpieczeństwa, a ekran bezpieczeństwa zawiera również opcję szyfrowania danych w urządzeniu. Włączenie tej opcji wspomoże ochronę poufnych informacji (na przykład danych firmowych) przechowywanych w urządzeniu.

3. Wzmocnienie haseł i dostępu poszczególnych aplikacji do danych. Większość z nas ceni sobie ułatwienia, jakie udostępnia Google, pozwalając na synchronizację i aktualizację jego usług sieciowych na urządzeniach z systemem Android. Dlatego warto sprawdzić opcje, które zezwalają aplikacjom na dostęp do prywatnych danych. Nie można zapominać także o używaniu silnych i niepowtarzalnych haseł oraz stosowaniu uwierzytelniania dwuskładnikowego wszędzie tam, gdzie tylko jest to możliwe. Należy unikać stosowania tych samych haseł w różnych serwisach, co utrudni włamywaczom uzyskanie dostępu do wielu usług w sytuacji, gdy jedno z nich zostanie rozpoznane. Można się tutaj wspomóc rozwiązaniami typu menedżer haseł.

4. Aplikacje bezpieczeństwa. Korzystanie z dodatkowych aplikacji zabezpieczających to zawsze dobry pomysł. Dodatki, które oferują funkcje antykradzieżowe (jak zdalne wymazywanie danych, funkcje śledzenia i blokowania, a także skanowania i wykrywania złośliwego oprogramowania), mogą pomóc zwalczyć potencjalne zagrożenia. Przykładem takiego rozwiązania jest Trend Micro Mobile Security for Android.

5. Unikanie przypadkowych sieci Wi-Fi. Niezabezpieczone sieci Wi-Fi mogą być używane do ataków typu man-in-the–middle, które pozwalają osobom trzecim przechwycić poufne dane. Dlatego warto wyłączyć tryb automatycznego wyszukiwania dostępnych sieci i nie korzystać z sieci bez szyfrowania.

6. Unikanie ingerencji w uprawnienia systemowe. Perspektywa wydaje się kusząca – urządzenie, w którym zwiększono uprawnienia użytkownika do poziomu root-a, umożliwia większą kontrolę nad ustawieniami i pozwala na instalację wszystkiego, co chce użytkownik. Jednak może również umożliwić złośliwym i podejrzanym aplikacjom dostęp do danych. Uzyskanie dostępu do konta administratora utrudnia również łatanie i aktualizację systemu operacyjnego i aplikacji, przez co urządzenie jest narażone na cyberataki.

7. Nowe aplikacje tylko z oficjalnych sklepów. Pobieranie aplikacji z nieznanych sklepów jest najprostszą drogą do zainfekowania telefonu szkodliwym oprogramowaniem. Ograniczając źródła pobieranych programów do oficjalnych serwisów (takich jak Sklep Google Play), można znacznie zmniejszyć ryzyko infekcji.

Android jest powszechnie uznawany za świetny mobilny system operacyjny. Zachwyt użytkowników wynika w głównej mierze z faktu, że jest on tani, występuje na wielu urządzeniach mobilnych, a przez to dostępny niemal dla każdego. Android jest także doceniany za szybki i efektywny sposób przechowywania danych, czy też za możliwości pobierania innowacyjnych aplikacji bez potrzeby uiszczania dodatkowych opłat na rzecz producentów. Tak jak każdy inny system operacyjny, tak i Android narażony jest jednak na szereg zagrożeń. Swoje pokłosie zebrały ostatnio wirus BaseBridge (instalujący niechciane aplikacje), JiFake (wysyłający SMS-y na numery płatne) czy robak Android.Couterciank (instalujący się w trakcie pobierania gier). Warto zatroszczyć się o bezpieczeństwo naszego urządzenia i chronić je przez cyberzagrożeniami, gdyż niektóre z nich nie tylko utrudniają użytkowanie telefonu, ale mogą także negatywnie wpływać na nasze finanse.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.