Aktywny weekend na świeżym powietrzu – zadbaj o odpowiednie ubranie!

lifestyle, o wiedzy, ogrodzeniach, odzyskiwaniu danych, zdrowiu

Aktywny weekend na świeżym powietrzu – zadbaj o odpowiednie ubranie!

Zima, a w szczególności przerwa świąteczna, to świetna okazja do tego, aby spędzić czas na świeżym powietrzu. Planując aktywny weekend o tej porze roku pamiętajmy jednak o tym, aby odpowiednio przygotować swoje ubranie na warunki panujące na zewnątrz. Dziś prezentujemy małą ściągę, jak ubrać się na zimowe aktywności.

 

Ubierz się na cebulkę

Zimą warto planować swój strój w taki sposób, aby składał się z kilku warstw, które możemy wygodnie dokładać lub odejmować w zależności od tego, jaka jest pogoda. Dzięki temu zapobiegniemy wychłodzeniu lub przegrzaniu naszego ciała i tym samym uchronimy się przed przeziębieniem. Ma to ogromne znaczenie w przypadku dzieci, które rzadko kiedy sygnalizują nam, że jest im za zimno lub za ciepło, wskutek czego możemy zareagować zbyt późno i wówczas przeziębienie murowane.

 

Zimowy strój dla aktywnych warstwa po warstwie

Pierwszą warstwą, którą na siebie zakładamy, jest oczywiście bielizna. Jednak ta, którą wybieramy jako element sportowego stroju, powinna posiadać właściwości termoaktywne, czyli pozwalające regulować  przepływ powietrza, zapobiegając tym samym gromadzeniu się wilgoci na powierzchni skóry. Odpowiednia będzie bielizna pozbawiona szwów, które pod wpływem nacisku kolejnych warstw ubioru mogłyby uciskać skórę powodując dyskomfort.

Kolejną warstwę ubioru będzie stanowiła wygodna sportowa koszulka z krótkim lub długim rękawem, w zależności od naszych preferencji. Ta również powinna być wykonana ze specjalnego materiału zapewniającego dobrą wentylację skóry.  Koszulka powinna być również dopasowana do sylwetki –  nie za ciasna i niezbyt luźna. Na nią następnie zakładamy wygodną, sportową bluzę, najlepiej taką zapinaną na zamek, którą łatwo ściągnąć, w razie gdyby zrobiło nam się zbyt ciepło. Jeśli chodzi o dolną część garderoby, to możemy postawić na sportowe legginsy, które cieszą się ogromną popularnością  zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn, głównie dlatego, że są bardzo wygodne i nie krępują ruchów. Doskonale sprawdzą się one podczas bardziej dynamicznych aktywności. Alternatywą dla legginsów będą specjalne spodnie outdoorowe, które wykonane są z materiału chroniącego od wiatru i deszczu. W zimniejsze dni możemy założyć pod spód kalesony lub rajstopy.

Niezwykle ważnym elementem stroju zimowego dla aktywnych jest kurtka. Zachęcamy do zainwestowania w kurtkę funkcyjną, składającą się z cieplejszej warstwy znajdującej się bliżej ciała oraz warstwy wierzchniej w postaci specjalnej membrany wodoodpornej i wiatroszczelnej.  Warto wybrać kurtkę z kapturem wyposażonym w ocieplaną podpinkę.

 

Buty outdoorowe na zimę

Wybierając buty zimowe damskie lub męskie, które będą odpowiednie do uprawiania różnych aktywności, warto zwrócić szczególną uwagę na jakość ich wykonania oraz właściwości podeszwy. Najlepiej sprawdzą się buty skórzane, gdyż materiał ten bardzo dobrze izoluje od zimna i wiatru, a przy tym doskonale dostosowuje się do kształtu stopy. Z kolei podeszwa powinna zapewniać nam odpowiednią stabilność, amortyzację oraz przyczepność. Jeśli planujemy wycieczki po górzystym lub nierównym terenie, który w zimie może być dodatkowo pokryty warstwą śniegu lub lodu, proponujemy wybór butów z głęboko wyżłobionym bieżnikiem na podeszwie oraz cholewką powyżej kostki stanowiącą zabezpieczenie stawu skokowego

Kierując się powyższymi wskazówkami podczas doboru stroju do aktywności zimowych zapewnimy sobie wygodę i bezpieczeństwo, a to z kolei przełoży się na lepsze samopoczucie  w czasie wycieczki.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.