Jak prawidłowo czyścić lodówkę?

lifestyle, o wiedzy, ogrodzeniach, odzyskiwaniu danych, zdrowiu

Jak prawidłowo czyścić lodówkę?

Lodówka jest niezbędnym elementem w każdej kuchni. Stanowi element podstawowego wyposażenia każdej przestrzeni kuchennej, bowiem w niej właśnie znajdują się wszystkie te produkty, które wymagają odpowiedniej, stosunkowo niskiej temperatury. Lodówka może stanowić mały sprzęt AGD lub może być dużym sprzętem z zamrażarką i wieloma dodatkowymi funkcjami. Wybierając lodówkę, możemy postawić na wolnostojącą lub w zabudowie. Możemy wybrać jednodrzwiową lub z dwoma drzwiami. Wybór jest naprawdę ogromny. Dziś jednak nie w temacie wyboru lodówki, ale tego w jaki sposób ją czyścić i jak o nią dbać.

Dlaczego mycie lodówki jest tak ważne i istotne?

Odpowiednie dbanie o sprzęty AGD jest niezwykle ważne i istotne. Jeśli w grę wchodzi lodówka, skupiamy się tutaj zarówno na aspekcie wizualnym, ale również i czyścimy jej wnętrze, aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu oraz by ochronić wnętrze to przed bakteriami. Czyszczenie lodówki powinno mieć miejsce regularnie, przy użyciu odpowiednich środków czyszczących, z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. Czym więc myć lodówkę? Jak się za to zabrać? Jak często takie mycie przeprowadzać?

Sprzątanie lodówki w gruncie rzeczy nie jest wcale takie łatwe, jakby mogło się wydawać. Regularne jej czyszczenie, to przede wszystkim zachowanie odpowiedniej higieny, jaka powinna odgrywać dla nas wartość nadrzędną. Przed rozpoczęciem takich prac, koniecznie należy zadbać o zachowanie bezpieczeństwa, tak, aby nie uszkodzić sprzętu i nie wyrządzić sobie krzywdy.

Sprzątamy lodówkę – krok po kroku

W pierwszej kolejności należy odłączyć lodówkę od sieci elektrycznej, gdyż w wyniku mycia mogłoby to okazać się bardzo niebezpieczne. Za czyszczenie zabieramy się dopiero wtedy, gdy całość jest odłączona od prądu, a my możemy w bezpieczny sposób zabrać się za porządkowanie jej wnętrza.

Na początku należy wyjąć wszelkie artykuły spożywcze ze środka, nie zapominając o wszelkich komorach i szufladach. W lodówce musi być absolutnie pusto, gdyż będziemy używać różnego rodzaju środków czyszczących, które w reakcji z jedzeniem, mogłyby okazać się niezdrowe dla naszego organizmu. Jeśli chodzi o produkty z lodówki, te najlepiej jest włożyć do miski, nałożyć na nie wkłady chłodzące i całość przykryć gazetami, tak, aby jak najdłużej zachować produkty w odpowiedniej dla nich temperaturze.

Dziś lodówki produkowane są w opcji no frost, a więc nie musimy ich rozmrażać, aby je wyczyścić, co stanowi niezwykle duży komfort ich użytkowania. I choć w przypadku takich lodówek procedura czyszczenia jest mniej skomplikowana, to jednak zawsze o odpowiednią higienę wnętrza lodówki należy dbać. Bardzo ważnym elementem jest dbanie o otwór odpływowy. Należy regularnie go czyścić, aby nie doszło do jego zapchania. Jeśli nie będzie on regularnie czyszczony, w lodówce będzie zbierać się woda, co w konsekwencji prowadzić może do uszkodzenia całego sprzętu. Kiedy to mamy, w następnej kolejności należy zająć się już konkretnie czyszczeniem. Wyjmujemy więc wszystkie szuflady i półki, tak, aby móc postawić na dokładne wymycie wszelkich szczelin i zakamarków. Każdą półkę czyścimy osobno i dokładnie ją osuszamy.

Jakie preparaty do mycia lodówki?

Do mycia używamy ciepłej wody i dodatkowo niewielkiej ilości płynu na bazie mydła, czyli na przykład płyn do mycia naczyń. Można także zakupić specjalny preparat do czyszczenia lodówki, choć nie jest to koniecznością. Istotne znaczenie ma to, by omijać środki czyszczące, które mają mikrodrobiny czy substancje na bazie rozpuszczalników, chloru czy kwasów. Jeśli bowiem zastosujemy niewłaściwe płyny, wówczas elementy metalowe mogą ulec korozji, a na półkach może zostać zniszczona struktura powłok. Dobrze jest do mycia lodówki wykorzystać miękkie ściereczki lub gąbkę, ale taką, która nie ma ostrej powierzchni, gdyż może ona powodować powstawanie na powierzchni lodówki, jak również i na szkle rys i uszkodzeń. Należy omijać żarówkę, panel sterowania, jak również i wentylator z systemem MultiFlow. Kiedy wszystko dokładnie wymyjemy, w następnej kolejności należy wszystkie półki i szuflady wysuszyć i włożyć je w odpowiednie miejsca w przestrzeni danego sprzętu.

Higiena w lodówce to podstawa

Bez wątpienia kluczowym elementem, jeśli w grę wchodzi sprawna lodówka jest utrzymanie jej w czystości. Nie jest to związane jedynie z aspektem estetycznym, jak w przypadku na przykład mebli, gdy chcemy usunąć kurz zapewniając meblom odpowiedni wygląd. Lodówka musi być czyszczona regularnie, najlepiej dwa razy w miesiącu, aby móc zachować jak najdłużej jej dobrą jakość, odpowiedni zapach, a do tego również i ochronę przed wszelkiego rodzaju bakteriami. Na tym należy się skupić i właśnie o ten aspekt zadbać szczególnie. Nie trzeba wydawać pieniędzy na specjalne preparaty do lodówek. Wystarczy ciepła woda, płyn do naczyń, miękka szmatka, a do tego ręczniki papierowe i bez najmniejszego problemu poradzimy sobie z dokładnym wyczyszczeniem wnętrza dosłownie każdej lodówki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.