Jak smog wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie

lifestyle, o wiedzy, ogrodzeniach, odzyskiwaniu danych, zdrowiu

Jak smog wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie

Organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania czystego powietrza, ale w wielu miejscach jego jakość pozostawia wiele do życzenia. Nie zawsze możliwe jest przebywania na świeżym powietrzu ze względu na duże stężenie smogu. Zanieczyszczenia powietrza mają destruktywny wpływ na zdrowie, powodują wystąpienie różnych nieprzyjemnych dolegliwości i przyczyniają się nawet do rozwoju niektórych chorób. Smogu nie należy lekceważyć, ale dobrze się przed nim zabezpieczyć. W przeciwnym razie trzeba liczyć się z pogorszeniem samopoczucia i wystąpieniem szeregu mniej lub bardziej poważnych problemów zdrowotnych. 

 

Jak smog wpływa na ludzki organizm?

 

Liczne badania naukowe potwierdzają negatywny wpływ zanieczyszczeń powietrza na ciało człowieka. Wdychanie smogu to prosta droga do wystąpienia różnych dolegliwości ze strony układu oddechowego, serca, układu krwionośnego, mózgu i układu rozrodczego. Chroniczne oddychanie powietrzem, w którym poziom pyłów zawieszonych przekroczył normę, zwiększa ryzyko rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego – łącznie z nadciśnieniem, arytmią serca, niewydolnością mięśnia sercowego, miażdżycą czy chorobą niedokrwienną serca. Smog przyczynia się do zmniejszenia pojemności płuc i zwiększenia podatności na infekcje dróg oddechowych – zapalenie oskrzeli i płuc. Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem to również większe prawdopodobieństwo rozwoju raka płuc, astmy, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.

 

Smog stał się obecnie jednym z głównych czynników chorobotwórczych, który zwiększa częstotliwość występowania nowotworów, z naciskiem na raka płuc i raka piersi. Okazuje się, że oddychanie zanieczyszczonym powietrzem może przyczynić się do rozwoju szeregu innych chorób nowotworowych. Pojawiają się problemy z płodnością, smog ma też negatywny wpływ na przebieg ciąży i rozwój płodu. Regularna ekspozycja na toksyczne substancje w powietrzu prowadzi do uszkodzenia plemników, obniżenia poziomu testosteronu. Zwiększa się ryzyko przedwczesnego porodu, urodzenia dziecka o niższej masie ciała i z mniejszą głową. Wzrasta nawet współczynnik umieralności niemowląt.

 

Smog stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia

 

Osoby przebywające w środowisku o wysokim stężeniu smogu są bardziej podatne na rozwój alergii, chorób atopowych. Zgodnie z wynikami przeprowadzonych badań naukowych toksyczne substancje obecne w smogu są w stanie akumulować się w mózgu, co wiąże się z licznymi problemami zdrowotnymi. Można śmiało powiedzieć, że zanieczyszczone powietrze przyczynia się do rozwoju chorób neurodegeneracyjnych, na czele z chorobą Alzheimera. Smog wpływa na sferę psychofizyczną organizmu, powodując problemy z koncentracją, pogarszając samopoczucie. Osoby mające permanentny kontakt ze smogiem są bardziej podatne na wystąpienie stanów depresyjnych, uczucia niepokoju i lęku. Dochodzi do pogorszenia się pamięci, problemów ze skupieniem uwagi. Komórki zaczynaj starzeć się szybciej, co dotyczy też układu nerwowego. Zła jakość powietrza ma destruktywny wpływ na zdolności poznawcze i sprawność umysłową.

 

Bardzo ważne jest chronienie się przed negatywnym wpływem smogu. Istotne będzie włączenie do diety produktów obfitujących w witaminy i minerały, antyoksydanty, kwasy omega-3. Nieocenione będą w pomieszczeniach oczyszczacze powietrza Xiaomi, które zredukują zanieczyszczenia przedostające się  zewnątrz i chorobotwórcze drobnoustroje. Warto też kupić rośliny antysmogowe, które pochłaniają toksyny znajdujące się w powietrzu – np. paproć, bluszcz, figowiec, dracena, sansewieria.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.