Jak wybrać winiarkę?

lifestyle, o wiedzy, ogrodzeniach, odzyskiwaniu danych, zdrowiu

Jak wybrać winiarkę?

W obecnych czasach możemy bez najmniejszego problemu znaleźć produkt dla siebie. Na rynku jest mnóstwo modeli winiarek, z których zdecydowana część spełnia wszystkie oczekiwania użytkowników. Różnią się one od siebie pod wieloma względami, przede wszystkim parametrami, ceną i estetyką. Lodówki do wina stają się coraz popularniejszym wyposażeniem wielu domów, ponieważ ludzie w Polsce zaczęli chętniej sięgać po wino. Aby mogło one jak najdłużej zachować swoje walory smakowe, niezbędne jest ich prawidłowe przechowywanie.

Wybór winiarki (lodówki do wina) do domu wcale nie musi należeć do najłatwiejszych. Pod uwagę należy wziąć kilka istotnych czynników, porównać ich właściwości, a także zastanowić się, jakie wino będziemy spożywać. Inny model będzie potrzebny do wina czerwonego, inny do białego, a jeszcze inny, gdy pijemy oba rodzaje win. Jak więc wybrać lodówkę na wino?

Na warunki przechowywania wina wpływa nie tylko wilgotność powietrza, ale także stała temperatura, zaciemnienie, ochrona przed promieniowaniem UV oraz stabilne położenie pozbawione drgań. Ciekawostką jest natomiast to, że nowoczesne modele lodówek do wina są również wysoce zaawansowane dzięki innowacyjnym rozwiązaniom systemowym, czy też funkcjom automatycznego otwierania i zamykania drzwi. Zastanawiając się nad wyborem odpowiedniej lodówki na wino, nie można określić jednoznaczne, która będzie najlepsza. Jest jednak kilka podstawowych czynników, które pomagają określić najlepsze funkcje chłodziarek, dzięki czemu wybór urządzenia stanie się łatwiejszy.

Montaż i pojemność urządzenia

Polski rynek stale poszerza swoją ofertę lodówek do win, które przyjmują formę urządzeń wolnostojących oraz do zabudowy. Podział ten w głównej mierze powstał przez sposób montażu urządzeń i ich wybór pod kątem aranżacji wnętrz, w których mają się znajdować.  Dla jednych lodówka na wino wolnostojąca będzie najlepszym rozwiązaniem, ponieważ można ją ustawić praktycznie wszędzie, natomiast dla innych dużo ważniejsze przy wyborze sprzętu będzie dobrze zaaranżowane wnętrze i estetyka winiarki. Dla tych właśnie osób firmy oferują chłodziarki do wina, które charakteryzują się różnoraką formą. Można więc wyróżnić modele do montażu słupkowego, podblatowe czy też w formie witryn chłodzących. Bez względu na to, jaka forma mocowania najbardziej nam pasuje, w pierwszej kolejności powinniśmy pomyśleć nad najważniejszym parametrem lodówki na wino, czyli pojemnością urządzenia, która określana jest w litrach. W tym przypadku także do wyboru jest cała masa różnorodnych urządzeń, które bez problemu będzie można dopasować do własnych wymagań, a także miejsca, jakim dysponujemy na ustawienie chłodziarki. Można więc kupić model na kilka butelek lub na kilkadziesiąt.

Zapewnienie odpowiedniej temperatury

Gwarancja odpowiedniej temperatury przechowywania wina ma ogromny wpływ na jego walory smakowe. Co istotne, zarówno wino białe, jak i czerwone powinny być przechowywane w różnych temperaturach. Czy będą sympatykiem obu rodzajów trzeba kupić dwie lodówki na wino? Producenci, zdając sobie z tego sprawę, wypuścili na rynek szereg modeli, które mają dwie, a nawet trzy strefy chłodzenia. Dzięki temu można przechowywać różne rodzaje trunków bez obaw, że stracą one na swoich walorach smakowych, które w przypadku wina są najistotniejsze.

Wilgotność i czystość powietrza

Wydawać by się mogło, że na szczelnie zamknięte wino nie będzie miało wpływu to, jaka jest czystość i wilgotność powietrza. Nawet w największych i włoskich winiarniach można zauważyć, że trunki leżące na półkach są zakurzone, ale to tylko pozory, ponieważ wino ma tam zapewnione najlepsze warunki do leżakowania. Warto tutaj dodać, że przenikanie zapachów z zewnątrz do napoju jest możliwe przez korek. W nowoczesnych lodówkach stosuje się więc specjalne filtry węglowe, które zapewniają odpowiedni poziom czystości powietrza oraz jego wilgotności. Rozwój bakterii na korku mógłby doprowadzić do tego, że trunek zmieni swój smak i zapach, a nie o to chodzi w przechowywaniu wina.

Estetyka i zabezpieczenie przed dziećmi

Estetyczne wykonanie lodówki na wino ma także ogromne znaczenie. Zresztą tak samo, jak system zabezpieczeń, który chroni przed dostaniem się do lodówki niepowołanych osób. Na rynku znaleźć można szeroką gamę urządzeń, które bez problemu można dopasować do wystroju wnętrza, w jakim będzie się znajdować chłodziarka. Natomiast system zabezpieczeń może być elektroniczny lub mechaniczny. Dzięki temu dzieci nie będą miały możliwości otwarcia lodówki. Najnowsza i najbardziej zaawansowana technologia sprawia, że można nawet kupić sprzęty, które otwiera się przy pomocy telefonu, co jest dodatkowym zabezpieczeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.