Klimatyzacja – objawy awarii

lifestyle, o wiedzy, ogrodzeniach, odzyskiwaniu danych, zdrowiu

Klimatyzacja – objawy awarii

 

Klimatyzacja ratunkiem dla kierowców

Klimatyzacja w upalne dni lata jest niewątpliwym luksusem dla podróżujących autem czy autobusem kierowców i pasażerów. Nawet najwięksi zwolennicy ciepła niekoniecznie radzą sobie z wysokimi temperaturami, szczególnie kiedy wnętrze pojazdu zaczyna przypominać klimat panujący w szklarni. Na ratunek wówczas przychodzi układ chłodzący, pod warunkiem, że go oczywiście posiadamy. Ówcześnie większość pojazdów wyposażona jest w klimę. Wcześniejszy luksus przekształcił się w wymóg szczególnie wśród firm transportowych i turystycznych. Ale należy pamiętać, że tak jak każdy układ również klimatyzacja może nam zafundować niemiłą niespodziankę w postaci awarii. Sprawdźmy zatem, czego możemy się z jej strony spodziewać.

 

Budowa i działanie układu klimatyzacji w samochodzie

 

Budowa klimatyzacji do zbytnio skomplikowanych nie należy. Oczywiście, aby móc obniżyć temperaturę do oczekiwanej wartości niezbędny jest czynnik chłodzący. Jego rola polega na odbiorze ciepła z wnętrza samochodu oraz dostarczeniu wymiennie powietrza schłodzonego. Tak więc po pierwsze sprężanie powietrza. Następuje ono, jak wskazuje sama nazwa w sprężarce. Podobnie jak w samochodach osobowych również w autobusach funkcjonuje kompresor klimatyzacji, np. Sprężarka Bitzer. Stąd gaz osiągając wysoką temperaturę i jednocześnie wysokie ciśnienie przepływa do skraplacza, gdzie oddając ciepło ulega skropleniu. Następnie jako ciecz przepływa do odbieralnika, w którym jest oczyszczana i osuszana. Przy pomocy zaworu rozprężnego temperatura i ciśnienie zmniejszają swoje wartości, po czym czynnik chłodzący trafia do parownika. Tutaj mieszanina cieczy i par zostaje zamieniana w gaz i cykl chłodniczy zamyka się w sprężarce. A zatem schłodzone powietrze dzięki kanałom wentylacyjnym może już powędrować do wnętrza pojazdu.

Klimatyzacja – coś się psuje – typowe objawy

 

Mimo prostej budowy układ klimatyzacji może się psuć. Najbardziej typowe objawy awarii to:

 

Niedostateczne chłodzenie, czyli odczuwamy tylko minimalne obniżenie temperatury, ewidentnie słabsze niż dotychczas. W takiej sytuacji pierwszy na myśl przychodzi nam brak czynnika chłodzącego, a raczej jego wyczerpujący się poziom. Niska wydajność może być skutkiem nieszczelności układu, jak również niedrożności osuszacza. Niekiedy problemem okazuje się również intensywnie zabrudzony filtr przeciwpyłkowy.

 

Całkowity brak chłodzenia – jeżeli w układzie znajduje się czynnik chłodzący, a jednak klima nie pracuje oznacza to najczęściej awarię jednego z podzespołów. I taki problem stanowić może sprężarka lub zawory. Z kolei praca przerywana sygnalizować może zanieczyszczenie układu czy nadmierną jego wilgoć. Przy czym należy pamiętać, że ta nie tylko pogarsza jakość działania klimatyzacji, ale również może doprowadzić do poważnej w przyszłości awarii, jak zamarznięcie zaworu rozprężnego.

 

Hałas podczas pracy – daje nam głośne sygnały o potencjalnej awarii kompresora. Zignorowanie tematu może nas zaskoczyć zatarciem jego łożysk, a nawet całkowitym postojem auta. A dzieje się tak dlatego, że często ten oto pasek napędza także alternator i wspomaganie kierownicy.

 

Nieprzyjemny zapach tuż po włączeniu klimatyzacji – którego raczej nie da się nie zauważyć. I nie jest to tylko temat komfortu, ale również należy poważnie rozważyć zdrowie podróżujących. Bowiem ten toksyczny odór powodowany jest przez grzyby, pleśnie i bakterie, które ponadto mogą działać silnie alergizująco. Istotne w takim przypadku jest czyszczenie parownika oraz dezynfekcja układu przeprowadzona przez odpowiedni serwis.

Klimatyzacja – naprawa – koszty

Najbardziej kosztownym elementem układu chłodzącego jest awaria sprężarki, gdzie koszty należy szacować minimum na kilkaset złotych. Pewną oszczędność stanowi zakup tzw. używki, jednak należy wziąć jeszcze pod uwagę cenę robocizny. Samo nabijanie czynnika także ma swój zróżnicowany cennik. Oczywiście koszt usługi zależy głównie od renomy serwisu jak i jego lokalizacji. Obecnie w praktyce zaczyna się od ok. 180 zł wzwyż. Średnia cena popularnie stosowanej metody ozonowania natomiast kształtuje się w granicach 60-80 złotych, zaś dezynfekcja z wykorzystaniem ultradźwięków jest już zdecydowanie wyższa. To tylko nieliczne usługi związane z serwisem klimatyzacji. Jak więc widać luksus kosztuje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.