Odzyskiwanie danych z macierzy RAID 0,1 komu uwierzyć?.

lifestyle, o wiedzy, ogrodzeniach, odzyskiwaniu danych, zdrowiu

Odzyskiwanie danych z macierzy RAID 0,1 komu uwierzyć?.

Przywracanie danych z macierzy RAID Jak działa odzyskiwanie RAID?

photo

Przywracanie danych z macierzy RAID

Odzyskiwanie danych RAID Wiele pytań dotyczących najbardziej efektywnych metod odzyskiwania danych z macierzy opartych na sieci SAN zadawało sobie przez lata wielu administratorów IT. Najczęściej zadawane pytanie brzmi: „Czy możemy odzyskać dane z konfiguracji SAN opartej na RAID?”. Dobry tutorial odzyskiwania danych z macierzy RAID opisany w tym artykule wyjaśnia proces wykorzystywany do takiego odzyskiwania, który tak się składa, że jest jednym z najpopularniejszych typów odzyskiwania danych dostępnych obecnie dla przedsiębiorstw. Jeśli w systemie SAN doszło do awarii kontrolera i utracone zostały dane konfiguracji sieciowej, można odzyskać większość z nich z tradycyjnej konfiguracji RAID. W niektórych przypadkach, wszystkie dane mogą być nawet możliwe do odzyskania chociaż.

Co zrobić by odzyskiwanie danych z macierzy RAID 0+1 było skuteczne?

Istnieją dwa rodzaje oprogramowania do odzyskiwania RAID dostępne: Windows i Linux. Przywracanie danych z macierzy RAID Każdy z nich ma swoje wady i zalety, jeśli chodzi o wykorzystanie jako samodzielne narzędzie lub w połączeniu z serwerem hosta. Korzystanie z systemu Windows samo w sobie jest dość proste i nieskomplikowane. Wszystko czego potrzebujesz to plik konfiguracyjny zwany Diskettes lub dysk startowy, plik specyfikacji Raid, a następnie wydajne oprogramowanie do odzyskiwania systemu Windows, które obsługuje większość macierzy dyskowych (jeśli nie wszystkie).

Przywracanie danych z macierzy RAID co trzeba wiedzieć.

Jeśli komputer uległ awarii i trzeba użyć systemu Windows do odzyskania danych, pierwszą rzeczą do zrobienia jest uruchomienie systemu operacyjnego i uruchomić system Windows w sposób, w jaki normalnie. Może to potrwać kilka minut, więc nie jest to proces jednodniowy. Po uruchomieniu systemu Windows, można albo utworzyć partycję ratunkową lub umieścić system w trybie bezpiecznym z narzędzi do odzyskiwania preinstalowanych. W tym trybie, system operacyjny Windows uruchomi się bezpośrednio na dysku OS, a następnie można wykonać te same kroki ponownie. Jeśli użyłeś darmowego oprogramowania do odzyskiwania gwiezdnego, ten krok może być pominięty.

Bezpieczne przywracanie danych z macierzy RAID

Jeśli zdecydowałeś się użyć systemu Linux do przeprowadzenia odzyskiwania danych na dysku twardym, istnieją różne metody, aby to zrobić, a Twój technik odzyskiwania gwiezdnego powinien być w stanie zaoferować Ci dobrą radę, która metoda jest odpowiednia dla Twojej sytuacji. Jedną z metod jest otwarcie terminala lub okna konsoli na komputerze i cd do katalogu domowego, gdzie można następnie uruchomić discover -recovery. To polecenie wyświetli listę dostępnych dysków, których używa twój system. Gniazdo numer jeden jest zwykle zamontowany na dysku jest najdalej od przodu systemu – w tym przypadku, to będzie Raid 0.

Masz wtedy dwie opcje – możesz spróbować naprawić uszkodzony dysk (dyski) ręcznie, lub możesz w pełni wykorzystać wbudowane funkcje tworzenia kopii zapasowych i odzyskiwania danych w konfiguracji poziomu RAID. Jeśli zdecydujesz się na samodzielną próbę naprawy uszkodzonego dysku, należy użyć sterownika urządzenia /dev/sdx, aby zmapować dysk (dyski) do prawidłowego adresu urządzenia, a następnie ustawić poziom RAID na Primary. W przypadku konfiguracji secondaryraid0, dysk (dyski) zostanie zmapowany do roli secondaryraid 0, a cała macierz stanie się częścią grupy secondaryraid0.

Po pomyślnym przejściu do konfiguracji raid 0 można uruchomić komputer z powrotem do systemu Windows. Z tego miejsca można uruchomić system operacyjny i za pomocą konsoli wyświetlić pozostałe zdrowe dyski oraz ich stan. Wyświetlone zostanie pięć (5) par aktywnych dysków głównych oraz dwa (2) zdrowe aktywne dyski dodatkowe. Aby sprawdzić, czy macierz działa prawidłowo, wystarczy uruchomić komputer i ponownie uruchomić polecenie discover -recovery, aby wyświetlić stan zdrowych i uszkodzonych dysków.

Odzyskiwanie danych z macierzy RAID co trzeba wiedzieć.

W przypadku awarii jednego z dysków należy użyć wbudowanych narzędzi zarządzania Raid w systemie Windows, aby odbudować macierz Raid. Można to zrobić klikając na „Mój komputer” po otwarciu Narzędzi systemowych, a następnie klikając „Raid Manager”. Spowoduje to wyświetlenie okna z szeregiem przycisków – kliknij przycisk „New Raid”, aby utworzyć nowy raid w systemie Windows. Następnie można wprowadzić nazwę dysku i rozmiar, aby rozpocząć proces odbudowy macierzy raid.

Po odbudowaniu macierzy nowy dysk zostanie ustawiony jako partycja podstawowa i będzie aktywny (na pulpicie pojawi się jego ikona). Następnie można kliknąć przycisk „Mount Raids”, aby umieścić nowo utworzoną partycję Primary na wolnym porcie listy. Następnym krokiem będzie umieszczenie pozostałych 2 dysków, z których drugi będzie partycją Primary, na pozostałej wolnej przestrzeni na dysku twardym. Zauważysz, że proces uruchamiania systemu został zakończony – jedyne co pozostało do zrobienia, to wybranie „Safe Mode” (Tryb bezpieczny) i postępowanie zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie. Teraz powinieneś być w stanie uruchomić się w systemie Windows ponownie i cieszyć się w pełni funkcjonalnym systemem operacyjnym Windows.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.